fot. mat. pras.
W krakowskiej Tauron Arenie odbyła się uroczysta gala wręczenia Fryderyków 2025 – prestiżowych wyróżnień przyznawanych za osiągnięcia na polskim rynku fonograficznym. Wydarzenie przyciągnęło wielu znakomitych artystów, a także osobistości medialne. Na scenie pojawili się m.in. Edyta Bartosiewicz, bracia Kacperczyk, Sara James, Kaśka Sochacka.
Po latach nieobecności Fryderyki znów zagościły na antenie Telewizji Polskiej. Gala wręczenia najważniejszych polskich nagród muzycznych odbyła się z dużym rozmachem i – jak podkreślił dyrektor generalny TVP Tomasz Sygut – wreszcie „wygląda jak milion dolarów”. Tymi słowami nawiązał do wiadomości, którą otrzymał chwilę wcześniej od Kuby Badacha, gratulującego jakości realizacji transmisji. Tomasz Sygut wręczył także statuetkę za teledysk roku Andrzejowi Draganowi, twórcy klipu do „Futurama 3 (fanserwis)” Quebonafide.
Pod względem wizualnym i technicznym tegoroczna gala rzeczywiście robiła wrażenie – scenografia, reżyseria telewizyjna oraz występy artystyczne w większości zostały zrealizowane na bardzo wysokim poziomie. Wieczór w Tauron Arenie Kraków był muzycznym świętem, które – przynajmniej na ekranie – przywróciło Fryderykom należną rangę.
Kontrowersje wokół nominacji i nagród
Niestety, mimo wzorowej oprawy, nie obyło się bez dyskusji na temat samego procesu przyznawania nagród. Krzysztof Zalewski, odbierając Fryderyka za rockowy album roku, zwrócił uwagę na problem spadającej reprezentacji muzyki rockowej w mainstreamie:
– Może jeszcze nie wypieramy hip-hopu, ale rock wraca do łask i odzyskuje znaczenie
– mówił artysta.
Jednocześnie dodał, że trudno mówić o „odzyskiwaniu znaczenia”, skoro wśród nominowanych w jego kategorii aż dwa albumy to wydawnictwa koncertowe, a nie nowe, autorskie materiały.
To jednak tylko jedna z wielu wątpliwości. Część obserwatorów branży muzycznej, ale też samych artystów, zauważa od lat, że system nominacji i wyboru laureatów może być nieprzejrzysty. Padają głosy, że kapituła nierzadko nagradza nie tyle najbardziej wartościowe dzieła, ile projekty osób dobrze znanych w środowisku. Pojawiają się zarzuty o brak świeżości, ograniczoną reprezentatywność oraz faworyzowanie artystów popularnych w danym momencie.
Powrót z pompą, ale nie bez pytań
Fryderyki 2025 były bez wątpienia widowiskiem godnym swojej rangi. Powrót do TVP przywrócił gali medialną siłę rażenia, a dzięki transmisji gala znów zyskała ogólnopolski zasięg. Mimo to warto zadać pytanie: czy za świetną realizacją telewizyjną pójdzie też większa wiarygodność i transparentność całego procesu przyznawania nagród?
Fryderyki nadal pozostają najważniejszym wydarzeniem polskiej branży muzycznej, ale by w pełni odzyskać zaufanie środowiska i publiczności, potrzebne są zmiany głębsze niż tylko telewizyjna oprawa.
Fryderyki 2025 – nominowani i nagrodzeni:
Artysta roku: Krzysztof Zalewski
Album roku – pop:
Anna Rusowicz – Dziewczyna Słońca
Kaśka Sochacka – Ta druga – nagroda
Margaret – Siniaki i cekiny
Natalia Szroeder – REM
Sara James – Playhouse
Singiel roku – pop:
Daria Zawiałow – Ballada o niej (Live, 92′)
Kaśka Sochacka – Szum – nagroda
Męskie Granie Orkiestra – Wolne duchy
Natalia Szroeder – Sama na planecie
Wiktor Dyduła – Tam słońce, gdzie my
Album roku – pop alternatywny:
Daria ze Śląska – Na południu bez zmian – nagroda
Karaś/Rogucki – Atlas iskier
Katarzyna Nosowska i Błażej Król – „Kasia i Błażej”
Tomasz Makowiecki – Bailando
Wiktor Waligóra – Czekam na świt
Singiel roku – pop alternatywny:
Brodka – Spotkanie z Warszawą
Daria ze Śląska – Skacz ze mną na bombę ft. Małpa
Kasia Lins – Trucizna
Mela Koteluk – Himalaje
Krzysztof Zalewski – ZGŁOWY – nagroda
Album roku – rock & blues:
Agnieszka Chylińska – 30 lat Agnieszki Chylińskiej – Kiedyś do ciebie wrócę
Cool Kids Of Death – Origami
Myslovitz – Wieczorami chłopcy wychodzą na ulicę – 25 lat ‘Miłości w czasach popkultury’”
Tides From Nebula – Instant Rewards
Krzysztof Zalewski – ZGŁOWY – nagroda
Album roku – metal:
Behemoth – XXX Years Ov Blasphemy – nagroda
Blindead – Vanishing
Dom Zły – Ku pogrzebaniu serc
Grzegorz Kupczyk – Grzegorz Kupczyk
TSA Dream Team – Live 2021
Album roku – muzyka alternatywna:
Błoto – Grzybnia
Bogdan Kondracki – Cudze rady psują mi życie
Brodka – Wawa – nagroda
Coals – Sanatorium
Skalpel – Recut
Zamilska – United Kingdom of Anxiety
Album roku – hip-hop:
Bisz/Kosa – Lata
Ćpaj Stajl – Białe szaleństwo
O.S.T.R. – XX – nagroda
Otsochodzi – TTHE GRIND
Sobel – W Związku z Muzyką
Singiel roku – hip-hop:
Kubi Producent, bambi, Fukaj, stickxr – Woda Księżycowa
Mata – Lloret de Mar
O.S.T.R. – Tango Porcjarza
Quebonafide – Futurama 3 (fanserwis) – nagroda
Sobel – Mama powtarzała
Album roku – muzyka korzeni:
Kapela Ze Wsi Warszawa & Bassałyki – Sploty – nagroda
Łukasz Ojdana ft. DREVO i Mariia Ojdana – Wędrujący ptak
Marcin Wyrostek i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej – Tradycja
Sw@da x Niczos – #INDAWOODS
Zazula – Pieśni ludu
Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska – Nie ma ziemi nad Kujawy
Album roku – muzyka ilustracyjna:
Webber – 1989 Musical – nagroda
Baasch – Lipstick On The Glass (Original Motion Picture Soundtrack)
Łukasz Targosz – Diabeł (Original Motion Picture Soundtrack)
Mariusz Obijalski – A Statek Płynie (Teatr Muzyczny Capitol)
KĘPIŃSKI KOWALONEK – Prosta sprawa (muzyka i piosenki z serialu)
Teledysk roku:
Daria Zawiałow & Mateusz Dziekoński – Ballada o Niej (Daria Zawiałow)
Andrzej Dragan – Futurama 3 (fanserwis) (Quebonafide) – nagroda
Darya Zahorskaya – Woda Księżycowa (Kubi Producent, bambi, Fukaj, stickxr)
Michał Sierakowski – ZGŁOWY (Krzysztof Zalewski)
Monika Brodka – Spotkanie z Warszawą (Brodka)
Fonograficzny debiut roku:
Ania Szlagowska
Dominika Płonka
Hubert.
Przebiśniegi
Wiktor Waligóra – nagroda

